Pyometra - zánět dělohy

Pyometra je hnisavý zánět dělohy a patří k nejobávanějším gynekologickým onemocněním fen. Majitelé ji často zaznamenají až v rozvinutém stádiu. Při jejím zanedbání může dojít i k celkové sepsi a následné smrti...

Děloha feny je pokryta žlázkami, které v případě onemocnění vylučují víc sekretu, než běžně. Ten se může uvnitř hromadit. Pokud se přes děložní krček do dělohy dostane infekce (bakterie), dochází k rozvoji zánětu. Obvykle se vyskytuje po hárání (v období až dvou měsíců), během kterého dochází k otevření pohlavních cest, k hormonálním změnám i ke snížení imunity. Častěji se vyskytuje u starších fen, hlavně pokud nikdy nerodily. Může být následnou komplikací po interupci v prvním týdnu po nakrytí nebo po opakovaném podávání hormonů pro oddálení říje. Může k ní dojít i při odumření plodu v děloze, po zadržení plodového obalu po porodu nebo vzácně při mimoděložním těhotenství.

Pyometra může mít buď skrytou nebo otevřenou formu. Při skryté je děložní krček uzavřen a tím pádem dochází ke hromadění obsahu v děloze. Při otevřené je děložní krček otevřený, takže dochází k výtoku, který může být krvavý nebo hnisavý a většinou zapáchá.

Kromě výtoků se zánět může projevovat apatií, nechutenstvím až zvracením, zvýšeným příjmem tekutin, hubnutím, podrážděním, bolestmi břicha nebo zvýšenou (při dlouhodobém zanedbání naopak sníženou) tělesnou teplotou.

Diagnózu lze potvrdit ultrazvukem, sonografií i odběrem krve. Nejúčinnější prevencí je včasná kastrace. U otevřené formy nebo v počátcích může pomoci medikace. V pokročilejších stádiích se přistupuje ke kastraci feny s následnou antibiotickou léčbou.

 

 

 

 

 

 

(Gemma Bohemia)


 

 

 

 

 

Kontakt

Milujeme Čivavky
https://www.facebook.com/MilujemeCivavky

© 2013 Všechna práva vyhrazena.