Štěně doma - první kroky

Často slýchávám otázku, kdy je vhodné začít vychovávat štěně. Odpovědí je HNED. Výchovou se rozumí upevnění místa ve smečce, Váš vztah, čistotnost poslušnost... Začíná se od první chvíle, kdy udělá štěně první krok k Vašemu domovu. 

První prostředky, které používáme k výchově: 

  • POCHVALA: jelikož štěně ještě nerozumí slovům, ale velmi dobře vnímá tón hlasu, tak si dáme pozor, aby se pochvala výrazně lišila od běžné řeči. Vše co od štěněte a dospělého psa vyžaduje sebeovládání si zaslouží pochvalu (přivolání, povel PUSŤ, vyvenčení na námi určeném místě)
  • POSÍLENÍ CHOVÁNÍ PAMLSKEM: mějte u sebe při výcviku vždy dostatek malinkých zdravých měkkých pamlsků - kousíček sýru nebo masa, apod. Nikdy , opravdu NIKDY nedávejte pamlsek pro nic za nic. 
  • PRVNÍ SLOVO PRO PŘERUŠENÍ CHOVÁNÍ - NE nebo NESMÍ, apod. - vybereme slovo, kterým budeme kárat a okamžitě přerušovat nevhodné jednání - nic se nebere ze stolu, nehrabat, nekousat pantofle, nekousat do ruky při hře. Vždy káráme max. do 2 vteřin po provedení prohřešku, aby si to štěně spojilo. Při hře přerušíme hru. při čurání na jiné místo - rázné NE a odnesení na místo vhodné.
  • IGNORACE PSA - aby jste nevychovali rozmazleného tyrana, je dobré od první chvíle vytyčit hranice. Vy určujete, kdy si budete hrát, Vy máte právo mu kdykoliv sebrat hračku, misku s jídlem, kost apod. Nereagujte na žebrání a vynucování pozornosti. Pokud si se psem chcete hrát, počkejte pár vteřin až se škrabáním, kňučením přestane a pak si ho přivolejte. Budete- li ho ignorovat pouze občas, svou paličatost a sílu vynucování začne zesilovat.
  • HRA -  dobrý prostředek pro výchovu. První učení se jména, přivolání, slova PUSŤ. Pro udržení zájmu Vy hru musíte začínat a i končit, dokud to psa ještě baví. Bere to pak jako formu odměny a bude se těšit na příště. 

 

Konkrétní kroky: 

  1. NAUČENÍ JMÉNA: tak, aby na jméno zareagovat tím, že se Vám vždy podívá do očí: říkejte jeho jméno spojené s pozitivními věcmi - miska s jídlem, když za Vámi běží, když si hrajete, vždy, když se Vás bude chtít dotýkat... Když v prvních dnech udělá loužičku, reagujte klidně a nevyslovujte jeho jméno. Většina psů do druhého dne na jméno reaguje
  2. PŘIVYKÁNÍ NA OBOJEK A POSTROJ: nenechávejte ho bez dohledu. Začněte několikrát denně na pár minut bez vodítka při příjemné aktivitě (jídlo, hra...). Opravdu jen na pár chvilek a sundejte dřív než by mu totálně začal vadit - než by se ukousal a uškrabal - pak by sundání byla jen odměna a on by příště zkoušel víc
  3. KRMENÍ: vyviňte u štěněte nekomplikované stravování bez známek manipulace s majitelem: krmíme 4. denně ve stejnou dobu. Po krmení ihned vyvenčíme. Pes by neměl mít nikdy potravu volně k dispozici. Vede to ke zdravotním komplikacía a Vás ztěžuje výchovu. Výchova je komplexní záležitost, která probíhá po celý den. Pokud pes reaguje na jídlo vybíravě, odeberte. Pokud jíst nechce, misku vemte a zkuste znovu až tak za hodinu - dvě. Nenechte sebou manipulovat a jídlo nevylepšujte. Hladovět nebude, nebojte. 
  4. ZABRÁNIT AGRESI U JÍDLA: štěně si musí nechat odebrat cokoliv, co je k žrádlu: občas (dělějte občas až do dospělosti) sáhněte do misky, nakrmte ho z misky rukou, misku na chvíli odeberte. Odeberte kost, apod. 
  5. SPANÍ: doporučujeme zřídit v ložnici pelíšek. Tak nebude spát v posteli, nemusíte mít strach, že by spadl a něco si udělat, ale máte přehled, pes Vás cítí a Vy můžete zareagovat na nervozitu, případnou nutnost venčení. 
  6. PŘENÁŠENÍ PSA: naučte všechny členy přenášet psa pouze tím způsobem, že mu dají pod zadek ruku. Zybráníte tím kýle.
  7. ČISTOTNOST V DOMĚ: štěně do stáří 12 - 14 týdnů nedokáže kontrolovat svůj močový měchýř. Proto je důležitý rytmus a pravidelnost. Je jen na Vás, za jak dlouho se pes naučí venčit venku. Krok 1) při náznaku neklidu a každou 1h-2h vynést ven, také po každém probuzení a jídle, popř. hře. Chválit při vyprázdnění na správném místě, popř. učit povel - dobře děláš, loužička, apod. Krok 2) od 30.týdne bude pes stále více čistotný , venčíme každé 3 - 3,5 hodiny
  8. SOCIALIZACE: každá procházka by teď měla být výchovná, využijte jakoukoliv možnost seznámit pejska s jinými pejsky (neberte psa do ruky a nenechejte štěkat!!! seznamovat se musí ze země), autem, cyklisty, výlety, městskou hromadnou dopravou, okruhem Vašich blízských, domácími mazlíčky, apod... je jen na Vás zda z Vašeho psa vyroste uštěkanec, tahač na vodítku nebo milý společník. 

Kontakt

Milujeme Čivavky
https://www.facebook.com/MilujemeCivavky

© 2013 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode