Pořizujeme čivavku

Přejeme si malé štěňátko. Stojíme na začátku výběru společníka možná na 15 let dopředu. Zjistěte si možnosti kde a jak můžete vybírat svého nového společníka. Každý bude svého pejska milovat, ať už je to výstavní pejsek nebo oříšek. Je však o etice vědět odkud pochází Váš pes a zda jeho rodiče, či rodiče rodičů nežijou v utrpení, v klecových množírnách. Když kupujete pejska, zástupce nějakých charakterových a vzhledových vlastností, byli by jste rádi, aby jste kupovali zdravého jedince a dostál Vašich přání a představ. 

Vybíráme psa s pp 

- pes nebo fenka? Pes bývá dominantnější a samostatnější. Fena je mazlivější, lépe se vychovává, potřebuje zvláštní péči 2x ročně při hárání. 

- k čivavce dostanete průkaz původu, jediný doklad o tom, že je čivava čistokrevná (v rámci FCI je čistokrevný pes takový, který má prokazatelně doložené 4 generace předků stejného plemene). Víte odkud pes pochází, a zda došlo k příbuzenské, liniové nebo výběrové plemenitbě).

- máte jistotu, že rodiče - Fena i Pes, byli čistokrevní, a oba uznáni jako chovní - mají za sebou min. jednu výstavu, jsou  s dobrými povahovými vlastnostmi a prošly tzv. bonitací - kontrola standartu plemene (měření, vážení, exteriér, povaha, pohyb, stavba těla, celkový zdravotní stav. Výsledkem je bonitační kód dle bonitační  směrnice plemene čivava.) Dle genetiky je všeobecně známo i naprostým lajkům, že štěně si nese 50% od matky a 50% od otce. Díky tomuto máte dobrý předpoklad jaké štěně s jakými rysy Vám vyroste. 

- dostanete podrobnou kupní smlouvu s právními vztahy (těžko bude chtít někdo po pár měsících vracet štěně, ale  můžete se dovolat třeba finanční náhrady).

- dostanete očkovací průkaz, pas a pes je načipován

- můžete i nemusíte se účastnit výstav. Spousta lidí ze zvědavosti pár výstav naštíví, ikdyž nemají výstavní ambice. Získají tu spousty informací, nových přátel, udělají si pěkné výlety. 

- odběr není nikdy dříve než v 8. týdnu, nejlépe v 10. týdnu

- cena pejsků, kteří nejsou určeni k výstavám se velice přibližují těm bez PP (ceny již od cca 5.000,- Kč)

- FB inzerce od chovatelských stanic pod kontrolou kvalitních chovatelek naleznete třeba tady.

 

VyBÍRÁME PSA S PP a máme výstavní ambice

Je téměř nemožné koupit v 8-10 týdnech štěně, u kterého by jste si mohli být zaručeně jisti jeho výstavní kvalitou. Chovatelé Vám prodají předpokládáneho úspěšného výstavního psa až v 6 měsících a starších. Do cca 7 - 8 měsíce teprve dochází k přezubení a projeví se definitivní nůžkový skus, tvary těla budou vyvinuté stejně jako srst a další důležité znaky typické pro plemeno čivab dle FCI.

- členové klubu čivav můžou zařadit čivavu i do výběrového chovu po splnění následujících podmínek: testy DNA, vyšetření veterinárním ortopedem na luxaci pately s nulovým výsledkem, popisný svod, mají za sebou minimálně 2 výstavách vyššího řídu se získáním titulů od 2 různých rozhodčích.

- cena odpovídá výstavní historii obou rodičů (cca 10.000,- - 20.000,- importovaní a velice úspěšní samozřejmě i více)

vybíráme psa bez pp

- přesto, že jsme si vědomi všech okolností okolo psů bez PP, tak jsme se rozhodli pro psa bez průkazu původu. Přesto nenaletíme žádnému podvodníkovi a   zkusíme si dát max. pozor při koupi pejska. Často se stane, že se lidé bez PP psů rozhodli pořídit své fenečce alespoň 1x štěňátka i přes velkou osvětu, že pro zdraví feny je daleko důležitější kastrace po 6ti letech věku a ochrání ji před nádorovým bujením a nemocemi narozdíl od zabřeznutí nebo došlo k nechtěnému nakrytí). Většinou tito lidé nemají valné zkušenosti v chovu pejsků a většina informací je dosud zahalena mlhou polopravd, lží a nesmyslů. 

- vybíráme z inzerátů: najdeme v historii tel.č. a kontakt, zda není inzerát opakovaný (ikdyž množitelé mění čísla a adresy, něco málo napoví stylizace fotek apod. Na feně nesmí mít nikdo vrh více než 1x ročně a už i to je moc). Nedáme na dojem stylizovaných foteček s mašličkama a budeme utíkat od fotek v hrníčcích, v autech, apod. je to jen nástroj na Vás udělat dojem a vytáhnout více financí. 

- s majitelem inzerátu se už dostatečně pobavíme po telefonu. Je normální, když na otázky odpovídá a otázky i klade. 

Chovatelé nikomu nemusí dokládat, kdo je otcem štěňátek a Vy nemáte záruku co Vám ze štěněte vyroste. Často jsou chovní psi, kteří jsou vyřazeni z chovu PP - to jsou závažné zdravotní, povahové nebo exterierové vady. Z dědičných záležitostí je to velmi často nesestouplé varle - kdy se pes musí nechat kastrovat, aby nedostal rakovinu. Nikdo na začátku koupě štěněte nepředpokládá žádné problémy, o to je však velké překvapení stoupající cena za veterinární péči u tak choulostivého plemene. 

- první návštěva by měla být ještě před odstavením štěněte, kdy si je můžeme prohlédnout a zamluvit. Je dobré vidět fenu a štěňata v jejich přirizeném prostředí, ve kterém jsou zvyklí. Štěňata by měla být veselá, zvědavá, hravá a čistá.  

- Jaké jsou prvotní znaky zdraví: 

 

Tělo nesmí být vyhublé ani mít nafouklé bříško(příznak červíků). Pokud je u pupíku hmatatelná bulka, tak může jít o kýlu. Srst má být hustá, lesklá, bez cizopsníků, stroupků, lysých míst. Oči musí být čisté a živé. Neměly by slzet. Oční víčko se nesmí vchlipovat a mít zanícené koutky. 
Uši  uvnitř musí být čisté, růžové a lesklé, bez výtoku. Hustý a tmavý maz může znamenat ušní svrab, což nesvědčí o dobré hygieně chovu. Čenich musí být bez výtoku, výmluvy na rýmu jsou nesmyslné. Zuby by měly mít pravidelný skus, dásně růžové a pevné. Pejsci by měli mít hmatatelná obě varlata.
- zkontrolujeme očkovací průkaz:  odčervení štěňat a feny ve 2, 4, 6 týdnu a dále 1x měsíčně, min. 2x očkované 
- odběr nejdříve v 8.týdnech
 
Časté úhyny: 
  1. Štěně je příliš mladé a bylo příliš brzy prodáno 
  2. Štěně je příliš malé a bylo příliš brzy prodáno - poptávka po tzv. mini štěňatech
  3. Štěně nebylo nikdy očkováno a odčerveno a nikdy nevidělo veterináře (razítka v očkovacím průkazu jsou podvod)
  4. Štěně bylo nemocné už ve chvíli koupě a kupující to nepoznal (nemoc se může projevit za pár dnů až týdny)
  5. Štěně nebylo nikdy odčerveno a bříško je plné parazitů přenosných na člověka (obvykle škrkavky a tasemnice)

- Pokud je to možné, vezměte sebou někoho, kdo psům opravdu rozumí, nejlépe přímo čivavám.

- nikdy nekupujte štěně, pokud nejste spokojena s chovatelkou a nikdy ho nekupujte ze soucitu ani při snížení ceny

- NIKDY NEKUPUJTE ŠTĚNĚ, POKUD CHOVATEL NECHCE UKÁZAT RODIČE.

 

vybíráme štěně bez pp a narazíme na množírnu 

info z stop-množitelům

  • Množitelé se snaží svá štěňata udat nejčastěji na internetových inzerentních serverech, jako je Bazoš, Sbazar, Mazlíčci, Inzerce psů, vlastně na jakékoliv inzerentní stránce! Fotky jsou často nereprezentativní, ale někdy jde o na roztomile provedené fotky štěňat. Množitelé jsou schopni zablešené a špinavé štěně vykoupat a načinčat nebo použít fotky úplně jiných psů od jiných chovatelů či z internetu. Jsou vynalézaví! Samozřejmě zde bude popsáno, že pejsci jsou očkovaní a odčervení.
  • Nabízí štěňata v nízkém věku. Běžný věk k odběru je 8 týdnů, množitelé nabízejí 7, 6, dokonce i 5 či 4 týdenní štěňátka! Často inzerují staré zbědované feny.
  • Chová více plemen! Jasný alarm. Profesionálové chovají jen jedno plemeno, naprostou výjimkou jsou dvě.
  • Jsou „experti“, kteří množí kromě psů také čistokrevné kočky, králíky, morčata, papoušky atd. A to vše klidně v jednom bytě…
  • Štěňata mají k odběru po celý rok od mnoha různých matek! To není normální.
  • Množitel neumožní návštěvu, a pokud ano, donese za dveře jen jedno štěně. Když už Vás vezmou domů, na pejscích je vidět, že jsou nervózní. Další možností je, že chovají přímo v bytě, což také již pár lidí poznalo (Nebyli v bytě schopni ani dýchat, jaký tam byl odporný puch, a výpary je pálily do očí).
  • Štěňata jsou špinavá, oči zalepené, mají mizernou veterinární péči a mnohdy nebývají očkována ani odčervena, často průjmují (Mohou mít falešný očkovací průkaz).
  • Množitelé velmi rádi štěně dovezou na domluvené místo, pumpu apod., aby odpadla návštěva chovného zařízení či matky.
  • Odmítne s různými výmluvami ukázat rodiče pejska, někdy může ukázat matku, ale opět je vidět, že není zvyklá na kontakt s lidmi.
  • Pokud budete chtít vycouvat z koupě štěněte, množitel ochotně nabídne snížení ceny.
  • Nikdy nemluví o kupní smlouvě, která má být samozřejmostí!
  • Bude se snažit využít Vašeho soucitu, že nebudete chtít pejska ve stávajících podmínkách nechat. („Ale mě ho chudinky bylo tak líto, přeci jsem ho tam v tom prostředí nemohla nechat. Zachránila jsem alespoň jednoho.“) Je to velmi drsné, ale: KOUPÍ KAŽDÉHO ŠTĚNĚTE FINANČNĚ „NAKOPNETE“ MNOŽITELE V JEHO ČINNOSTI!
  • Množitelé mění rychle telefonní čísla, maily, dokonce se i častěji stěhují, ihned po předání štěněte přestávají komunikovat! Odmítají jakoukoli další odpovědnost za prodané štěně!
  • POZOR: Množitelé dnes mají často stránky, vydávají se za oficiálně registrované FCI chovatelské stanice, ačkoliv k tomu nemají oprávnění. Kvůli iluzi čistoty si můžeme myslet, že jde o seriózní chovatele. Pokud však někdo chová sice v jakžtakž čistém prostředí, avšak ve velkém množství, psi mají omezený život jen na kotec a rození. Nenechte se tímto zmást! Např. po krátkém hledání na internetu můžete narazit na pseudochovatele shi-tzu, kteří se chlubí tím, že mají na zahradě čisté řady budek pro psy. Je toto profesionální chovatelství? I když chovatel nesplňuje ty nejhorší vlastnosti chovatele – tedy jeho zvířata nevypadají až tak zuboženě, žijí v relativně čistém prostředí, pořád jde o množitele! Množí bez ohledu na genetiku, zdravotní stav a psychickou pohodu psů! Jsou i takoví množitelé (spíše množitelky) malých roztomilých plemen, které je chovají doma, ale opět profesionalita chybí a tyto chovatelky zaplavují trh nekvalitními psy, které prodávají v „atraktivním balení“ – se sadičkou v podobě plyšáka a granulek. Vše to je opět lehký byznys na lidech, kteří chtějí vysněné plemeno hned a levně. Nepodporujte ani tento druh množitelství, kde zvířata sice přímo nemusí trpět, ale přesto chov neprobíhá tak, jak by měl, což napomáhá ke zvyšování psí populace u nás a zaplňování útulků.

Koupí štěněte opravdu nezachraňujete psa, ale dáváte další finanční injekci množiteli. Stále tam zůstává v kleci matka, která rodí 2x až 3x ročně a další štěňata. Jediný správný postup je pořídit co nejvíce dokumentace o množírně a množírnu nahlásit na okresní veterinární stanici nebo online. Štěně, které chcete zachránit pak můžete dostat z adopčního řízení. 

Spoustu pejsků z množíren nabízí internetové stránky a FB komunity např: Milujeme čivavky a Toy plemena nebo Čivavy a jiný myši v nouzi.

 

 

 

Kontakt

Milujeme Čivavky
https://www.facebook.com/MilujemeCivavky

© 2013 Všechna práva vyhrazena.