Štěně doma - co potřebujeme

Malinký uzlíček štěstí máte vybraný, už jste se byli i podívat u chovatele, přečetli kupní smlouvu, zřejmě zaplatili i zálohu a nyní očekáváte den, kdy si svoje štěstíčko odvezete domů. Na všech stránkách naleznete soupis všech potřebných i nepotřebných věcí, které by jste si měli pořídit, tak je tady jen malinko shrneme pro ty, co si pořizují pejska poprvé: 

  • Já si osobně myslím, že nejdůležitější ze všeho je, aby zasedla rodinná rada a malinko si promluvily o Vašich představách o výchově. Je velice jednoduché podlehnout tomu malinkému tvorečkovi, ze kterého může vyrůst také pěkný tyran, pokud se neodolá jeho roztomilosti a celá rodina nevychovává jednotně. Jedná se o otázku: Kde bude spát (postel, u postele, v jiné místnosti), do kterých pokojů nemůže (velmi se doporučuje třeba kuchyň), otázka venčení (pravidelnost) a pravidla pro menší děti (teritorium psa, nešaháme do misek, neotravujeme v jeho pelíšku apod.)

štěňata jsou velmi inteligentní tvorové, kteří při jednotnosti názorů velmi rychle pochytí běh domácnosti, rychle se naučí a přivlastní si pravidla. Důležité však je důslednost a neměnění pravidel v prvních týdnech až měsících.

  • projděte byt a zabezpečte nebezpečné a lákavé věci - roztahané eletrické kabely, prací prášek a desinfekce na zemi v koupelně, hračky od dětí, balkon apod. 
  • zabezpečte 3 nejdůležitější věci pro štěně - spánek (doporučuji místo pelíšku pořídit rovnou bezpečnostní umělohmotnou přepravku do auta s polštářem a v prvních dnech načichlou látkou z původního domova. Štěně si zvyká, nemá stres z cestování, výjimečně se dá zavřít při nebezpečných činnostech v domácnosti a nečiní mu to žádné potíže, přepravku má rád a cítí se v ní bezpečně. Pelíšek nebo deku může mít vedle naší postele na zemi, pokud jsme se tak v rodině domluvily)  - jídlo (2-3 dobře umyvatelné protiskluzové misky na jednom  kdykoliv přístupném místě. První dny rozhodně neměníme jídelníček od chovatele, jakkoliv by jsme s ním nesouhlasily. Průjem pro štěně může mít fatální následky. Určitě je jakákoliv změna velice pozvolná a sledujeme reakci na změnu krmení.) - hygiena (už od prvních hodin učíme štěně důsledně hygienickým návykům - ven na trávník po každém jídle, a po každém probuzení. Do prvních dnů můžou pomoci přebalovací podložky pro miminka. Rozhodně nenechávejte štěně, i pokud nemá ještě všechny očkování, kálet doma. Venku vyberte jedno čisté a stejné místo, kde nepřijde do styku s exkrementy a po vykonání potřeby chvalte)
  • další pomůcky, které dříve nebo později budete potřebovat: budík a termofóru pro překonání stesku prvních cca 2 nocí štěněte, kartáč s měkkými štětinami, dětské čistící ubrousky (vyřešíme ublinknutí apod. bez nutnosti koupat), gilotinu na zastříhnutí drápků, neagresivní šampon pro štěňata, 2 - 3 hračky, malý pamlsek na kousání, obojek a postroj (po pár dnech, jak si pejsek zvykne je dobré začít denně trénovat třeba u jídla, kdy mu to bude nejméně vadit a denně malinko čas prodlužovat.), vodítko (používá se co nejtenčí a co nejdelší - tzv. stopovací - pro výchovu a učení povelů. první dny chodíte za štěnětem, netaháte a učíte pomalu štěně chodit za Vámi. Rozhodně pro první týdny ani měsíce NENÍ VHODNÉ  vodítko FLEXI - pro stálý tah na krk a jediné co naučíte psa je na vodítku tahat a ztížíte si výchovu a trénink chození u nohy bez vodítka apod.)

 

Pro první kroky u Vás doma je nejdůležitější trpělivost a postupné seznamování. První dny rozhodně nekáráme, spíše hodně chválíme, když se něco podaří. Od prvních dnů používáme jedno slovo pro to, co pejsek nesmí: Např. NE nebo NESMÍ. 

Kontakt

Milujeme Čivavky
https://www.facebook.com/MilujemeCivavky

© 2013 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba www stránek zdarmaWebnode