Štěně doma - první povely

 

PŘIVOLÁNÍ KE MNĚ

berte jako fakt, že nic nemůžete ve výchově více zkazit než naučit psa na přivolání NEpřijít. Štěně naučte na nějaký hlasový povel - ke mně nebo sem okamžitě a spolehlivě běžet k majiteli. 

nejdůležitější pravidlo je, aby jste na psa používali tento povel jen když k vám opravdu jde. Venku na trávě, na výletě ho mějte na dlouhém tenkém (tzv. stopovacím vodítku), které ho necháte tahat za ním. Povel ke mě nesmíte nikdy použít, když víte, že k Vám pes nepřijde, utíká na druhou stranu, apod. Když pes přijde, vemte ho za obojek a současně mu dejte pamlsek. Po přiběhnutí nesmíte nikdy kárat za opožděné přiběhnutí. Nespojil by si to s opožděným přiběhnutím, ale s tím, že přišel. Pouštějte ho se slovem BĚŽ nebo VOLNO. Doma požijte čas oběda, kdy voláte jméno psa a ke mě. A stejně tak před odchodem na procházku, pokud je má rád. Denně využijte tak 10situací, kdy štěně budete učit tento povel. Postupně na psa volejte bez rušivých momentů (jiný pes, hra, apod.). Denně pomalu zařazujte rušivé momenty a povel upevňujte. 

  • je důležité brát všechny první procházky jako výchovné a vždy mít psa na stopovacím vodítku. nevyřazujte předčasně z výchovy ani stopovací vodítko, ani pamlsky
  • neučte psa, že na něho čekáte nebo, že chodíte za ním. Pes by se měl učit Vás následovat i v okamžicích, kdy náhle změníte beze slova směr.
  • pro první procházky měntě prostředí a jezděte i dál, aby pes prostředí neznal a nepodněcovali jste ho k únikům nebo neposlouchání. Pes se musí naučit si Vás hlídat 
  • nepoužívejte alespoň v prvních měsících vodítko FLEXI 

VOLNO

štěně by se mělo učit ptát pohledem, zde může zase odběhnout. Přerušení povelu KE MNĚ povelem VOLNO by mělo nastat vždy když se na Vás podívá. trénuje se společně se zavoláním a náročnost se pomalinku zvyšuje.

TYPICKÉ CHYBY PŘI UČENÍ POVELŮ: Marné a opakované volání(psa učíte, že povel nic neznamená a nic se nestane, když neuposlechne), pamlsek a pochvala přijde pozdě a pes si to nespojí se svým chováním, nedáváte pamlsek vždy, brzy vyřadíte dlouhé vodítko z výcviku (dlouhé vodítko je pevné vodítko - nikdy ne FLEXI!!!), psa netrestejte při opožděném příchodu (hledejte způsob, jak jeho příchod zrachlit - hrou, pamlskem, tónem hlasu) nebo cvičíte bez klidu (mnoho osob v okolí, rušících faktorů). 

  • při začínání neposlouchání běžte o krok zpět a povely více upevněte. není kam spěchat. Jsou to povely na celý život, je důležité je zafixovat správně

SEDNI

stejně jako u jiných povelů se musí naučit štěně co ten povel znamená. Povel sedni, patří k základům poslušnosti každého psa. Psa naučíte tomuto povelu poměrně snadno. Pejska si postavte před sebe nebo si jej ustavte u nohy, tlačte mu na zadní část těla a dejte povel: SEDNI, jakmile se pes usadí, pochvalte jej a odměňte jej pamlskem. Po spolknutí pamlsku, vyslovte povel VOLNO. Cvičte denně tak 10x s přestávkami. později se spojuje s povelem ZŮSTAŇ. 

 

LEHNI

dělejte až je bezchbně zafixovaný povel sedni. Cvičí se malinko obtížněji. Pejska usaďte a jemně mu tlačte mu do prostoru mezi lopatkami a řekněte povel: LEHNI. Odměňte psa hlasitou pochvalou a pamlskem. Dejte povel volno. 

 

OVLADATELNOST NA VODÍTKU A CHŮZE U NOHY

chůze u nohy je správná, klidná chůze po jedné straně. Toto dosáhnem jen pravidelným tréninkem až do dospělosti. Do cca 16. týdne psa pro toto můžeme položit základ. Uchopte vodítko do jedné ruky a pytlík s pamlsky do druhé. Přidržte pamlsek těsně před čumákem, řekněte povel a každé cca 4 kroky pamlsek dejte. Neměl by vyskakovat ani tahat (jinak máte pamlsek příliš vysoko).

  • naučte od mala štěně, že se půjde dál jen pokud za vodítko nebude tahat. Vždy když dělá nevhodné chování, zastavte, popř. pokárejte slovem NE. Předbíhat problémům, by jste měli častými výchovnými procházkami v neznámém prostředí a učení štěněte následovat Vás

 

 

 

 

 

Kontakt

Milujeme Čivavky
https://www.facebook.com/MilujemeCivavky

© 2013 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode