ZMMP - Základní minimum malých plemen

 

Kritéria pro zkoušku ZMMP

  • Stáří psa nejméně 12 měsíců.
  • Účast na zkoušce nepodmiňuje splnění jiného druhu nebo stupně zkoušky.
  • Povelovou techniku uvádí zkušební řád u každého cviku zkratkou Z = povel zvukový, P = povel posunkový. Pokud zkušební řád uvádí obě zkratky, může psovod použít jeden povel nebo oba současně. Oslovení psa jménem je možné vždy před zvukovým povelem.

 

 

Obsah zkoušky

         
1. STOPA     50 (35)
2. POSLUŠNOST     50 (35)
3. SPECIÁLNÍ CVIKY        
a)rozlišování předmětů psovoda        
- 1.úspěšný pokus ZP 10    
- 2.úspěšný pokus ZP 10    
b) vyhledání ztraceného předmětu psovoda ZP  10    
c) vyhledání předmětů psovoda 3 předměty (po 5 bod.)  ZP 15    
- ovladatelnost psa ZP 5 50 (35)
         
4. CELKEM (stopa, poslušnost, spec. cviky)        
    150 (105)

 

Stopa
Vlastní stopa psovoda 150 kroků dlouhá, 15 minut stará, jednou lomená v pravém úhlu (tvar L), jeden předmět psovoda je umístěn na konci. Pes musí předmět označit (je několik možností, zpravidla se užívá zalehnutí či aportování předmětu). 
 
Poslušnost
1. Přivolání psa - dva možné způsoby: Ke mně (pes předsedá před psovoda), K noze (pes se připojuje k psovodovi za chůze)
2. Chůze na vodítku - s obraty vpravo, vlevo, čelem vzad
3. Sedni, lehni, vstaň - pes je u nohy psovoda na vodítku
4. Aport - je možné použít předmět psovoda, při odhazování není možné držet psa za obojek, pes musí vyčkat na povel psovoda, pes přináší předmět zpět psovodovi, má ho držet a předsednout
5. Odložení vleže dlouhodobé - psovod stojí ve vzdálenosti 15 kroků od psa po dobu cvičení dalšího psa (cca 5 min.), odložení se provádí až poté, co další psovod provede cvik přivolání
Při chůzi a odložení se testuje odolnost psa proti nárazovému zvuku (např. střelba).
 
Speciální cviky
1. Rozlišování předmětů - pes musí vybrat předmět psovoda, který je umístěn na ploše společně se dvěma cizími předměty (zpravidla kusy koberce či filcu), provádí se ze vzdálenosti 5 kroků, hodnotí se dva pokusy
2. Vyhledání předmětů - psovod jde se psem středem prostoru o rozměrech 20x30 kroků, odhodí předmět a pes ho musí dohledat a přinést zpět psovodovi, provádí se se třemi předměty psovoda, jeden z nich musí být ze dřeva
3. Vyhledání ztraceného předmětu - psovod jde se psem a skrytě odhodí za sebe v ose chůze  předmět, po 30 krocích se otočí a vyšle psa, aby předmět nalezl a přinesl (psovod stojí na místě), čas na vyhledání jsou 2 minuty.
 
 

Připomínky k provádění zkoušky ZMMP

    Rozlišování

  • Povel „PŘINES“. Cvik se provádí ihned po skončení stopy. Velikost předmětů je u všech stupňů zkoušek max. 100 cm2. Předměty musí být z materiálu, který dobře pohlcuje pach (hadr, filc, molitan apod.). Předměty psovoda a pomocníka se nesmí od sebe výrazně odlišovat. Terén na rozlišování musí být přehledný, aby pes nemusel předměty hledat.
  • Cvik se provádí tak,že ve dvou řadách vzdálených od sebe 10 kroků (jedna řada je kolmá vzhledem k místu vyslání a druhá řada je souběžná s místem vyslání - řady tvoří písmeno „T“) jsou položeny dvě skupiny předmětů.
  • Psovod vysílá psa ze středu, tj. ze vzdálenosti 5 kroků od každé skupiny předmětů. Před vysláním musí dát psovod psu navětřit pach z kontrolních předmětů v igelitovém sáčku. Toto provádí i když se jedná o rozlišení vlastního předmětu. Předměty jsou položeny v řadě ve vzdálenosti asi 50 cm od sebe. Provádí se dva pokusy . Při druhém pokusu se mění pořadí položení předmětu pomocníka a nebo psovoda. Pořadí předmětů určí rozhodčí. Předmět, který vzal pes do mordy nesmí být použit na další psy ani jako kontrolní předmět. Při pokládání předmětů je třeba, aby pomocník i psovod šli na určené místo a zpět tak, aby prostor mezi psem a předměty zůstal nepošlapaný. Provádí se rozlišení předmětu psovoda od dvou cizích předmětů stejného pachu (jednoho pomocníka). Psovod odloží psa do úkrytu a podle pokynů rozhodčího odejde položit svoje předměty. Pomocník se zdržuje na místě určeném rozhodčím.

 

Vyhledání předmětů

  • Povel „HLEDEJ-APORT“ a ukázání pravou rukou směrem k předmětu. Čas je 5 minut. Vyhledání předmětů se provádí v prostoru 20x30 kroků. V polovině vzdálenosti 20 kroků je vedena osa postupu na které se pohybuje psovod se psem. Na pokyn rozhodčího se zastaví, přidrží psa za obojek a odhodí předmět do vzdálenosti 10kroků.
  • Na pokyn rozhodčího (asi po 5 sekundách) vysílá psa pro předmět.Pes musí předmět v co nejkratší době najít a nejkratší cestou přinést k psovodovi. Při odevzdání předmětu nemusí pes sedět. Terén pro vyhledání musí být takový, aby předměty nebyly vidět z dálky ( aby byl pes nucen předmět hledat ). Velikost předmětu je max.100 cm2, jeden z předmětů musí být dřevo a neměly by se svou barvou výrazně odlišovat od terénu. Jako předmětu nelze použít hračky nebo součásti výstroje psa. Další předměty odhazuje vždy po 10 krocích a to střídavě na levou a pravou stranu.

Vyhledání ztraceného předmětu

  • Povel „HLEDEJ – APORT“. Psovod se psem vyjde určeným směrem. Na pokyn rozhodčího upustí předmět tak,aby to pes neviděl. Na pokyn rozhodčího se zastaví. Na další pokyn rozhodčího dá psovod načichat pach kontrolních předmětů z igelitového sáčku a vyšle psa k najití a přinesení ztraceného předmětu. Pes musí doběhnout k předmětu, tento uchopit a nejkratší cestou se rychle vrátit ke psovodovi. Zde provede odevzdání předmětu psovodovi.
  • Cvik se provádí na vzdálenost 30 kroků, čas na přinesení předmětu je 1 minuta.Terén pro vyhledání ztraceného předmětu musí být nepošlapán. Pes se vysílá pro předmět ihned po ujití dané vzdálenosti. Velikost předmětu max.100 cm2, nesmí to být hračka nebo výstroj psa, barvou se nesmí výrazně odlišovat od terénu. Při předání předmětu pes nemusí předsedat, ale předmět musí držet.

 

Kontakt

Milujeme Čivavky
https://www.facebook.com/MilujemeCivavky

© 2013 Všechna práva vyhrazena.