Výživa štěněte

1. Mlezivo - sekret mléčné žlázy v prvních 24 - 48 hodinách. Fena je narozdíl od mléka spouští trvale. Mlezivo je koncentrovanější než mléko (zejména obsahem tůků a bílkovin). Obsahuje i nositele protilátek, které má fena po očkování v krvi. Mlezivo je nenahraditelným startem do života štěněte.

 

2. Mléko - ke spuštění mléka u feny jsou důležité 2 aspekty: stupeň naplnění vemene a sání a tahání struků štěňaty. Tvorba mléka u feny má stoupající tendenci až do cca 3. týdne. Od 4. týdne klesá až do cca 7. týdne od porodu. Zadní struky bývají větší a mléčnější, což štěŇata velmi rychle zjistí. Mléko je jediným zdrojem výživy v prvních 2 - 3 týdnech života. 

- při nedostatečné produkci mléka u feny se přistupuje k dokrmování. Na trhu je již dostatek náhradních výživ a Váš veterinář Vám zajisté rád poradí. Kravské mléko je nedostatečné díky vysokému podílu laktózy, malému podílu bílkovin a tuků . Zatěžuje organismus a nepokrývá potřeby štěňat. Pro urychlené dokrmení (při úhynu feny, apod.) než objednáte správnou výživu štěňat se používá neslazené kondenzované mléko Tatra zředěné slabým heřmánkovým čajem v poměru 5 : 1. Mějte na paměti, že toto řešení je dočasné, jelikož v něm chybí dostatek vápníku, fosforu, vitamínu A a D. Krmí se ve zhruba 2 hodinových intervalech, které se postupně prodlužují. Ve věku cca 2 týdnů asi na co 4 hodiny. Od cca 3 týdne lze učit podávat umělé mléko z misky. Štěně má být ve vodorovné poloze (ne na zádach!!!) a velmi opatrně vybíráme dudlík, jelikož jsou štěňata náchylná na přejezení, na které reagují průjmem. Připravené mléko musí mít tělesnou teplotu kolem 38,5°C. Na příkrmy použijeme oční kapátko (do gumové části vypálíme přiměřeně velký otvor, aby se štěně nezahlcovalo mlékem, ale muselo samo sát), zasazené skleněnou částí do menší láhve na krmení. 

-  Kontrolujte a zaznamenávejte váhové přírůstky štěněte. Výsledky konzultujte s veterinárním lékařem.

 

3. První příkrmy - aneb postupný odstav štěňat probíhá od cca 3 týdne od porodu. U feny probíhá snižování množství mléka, štěňata nebývají dosycena (chodí k tlamě feny a dávají najevo, že nejsou dosycena úplně). v této době často feny vyvrhuje natrávenou potravu štěňatům. Přechod na jiný druh diety musí být postupný. V prvních dnech je vhodný mléčný základ. Můžeme si vybrat z: mléčné instantní kaše pro štěňata - kupovaná do které se postupně (každý den pár kousků) přidává - škrabané syrové hovězí maso, které bylo předtím hluboce zmražené nebo malé kousky vařeného masa, srdíček, apod., máčíme granulky pro štěňata. Ty můžeme máčet i v mléce (nejlépe koupeném před porodem pro případ, že by fena nemohla kojit). Postupně přidáváme k masu příkrmy typu: rýže, vařené těstoviny, tvaroh, neslané sýry, žloutek. Směs se chystá vždy čerstvá, ze začátku se podává kaše 3x denně, cca po 6 minutách ji odstraňujeme a můžeme nabídnou feně. Nenecháváme celodenní přístup k rychlé kazivosti a možnému množení bakterií. Postupujeme hygienicky, průjmy v tomto období můžou mít pro štěně fatální následky. 

4. od věku 8 týdnů by mělo štěně jíst  5x denně, poslední krmení okolo 22:00 hodiny, aby nasycená štěňata mohly trávit celou noc. Štěňata musí mít k dispozici vždy čerstvou vodu. Od 7. týdne mizí u štěňat schopnost trávit mléčné enzymy a mléko působí projímavě. Komerční krmení -  podáváme granule pro štěňata po odstavu, přelité masovým vývarem. Řídíme se hodnotami a dávkováním, které jsou uvedené na obale.

V době předávání novým majitelům musí být štěňata navyklá na krmení a chovatel by měl novým majitelům podat veškeré informace o krmení. Noví majitelé by určitě neměli v nejbližší době nikterak dietu štěněte měnit. Doporučuje se, pokud je nutné až po kompletním aklimatizováním a přeočkováním. Citlivý štěněčí žaludek špatně snáší náhlé změny – na novou stravu jej přivykejte postupně v průběhu asi 7 dnů (do původní potravy přidejte trochu vybraného krmiva a postupně zvyšujte jeho poměr v krmné dávce až na 100 %). Do nového domova by si měl majitel odnášek pytlíček s krmením (granulkama) v případě, že jde o nějaké speciální, objednávané z internetu apod. měl by mít možnost odkoupit větší balení. Po příchodu domů zachováváme četnost krmení. Dále postupujeme dle návodu na granulích nebo schématu: 

2 - 4 měsíc 4x -5x denně

4 - 6 měsíc 4x denně

6 -12 měsíc 3x denně

po 1 roce doporučujeme zachovat dávku 2x denně, ráno cca 1/3 dávky a večer 2/3 krmné dávky

Pes má přesně určený čas krmení a dostává pouze vyměřenou denní krmnou dávku (rozdělenou na  více porcí podle věku, aktivity či fyzického stavu). Asi po 30 minutách nezkonzumované jídlo odebereme. 

- misky udržujeme stále čisté

- pes má po celý den neomezený přístup k vodě

 

 

Kontakt

Milujeme Čivavky
https://www.facebook.com/MilujemeCivavky

© 2013 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode